2012 Annual Competition Results

 

BABB's Annual Competition Results

2012 - Awards Summary

 

Judges: BABB's Members

Chief Steward: Tony Brown

Assistant Stewards: BABB's Members

Judging Date: Sun July 29th 2012

 

Class 1: Wheat and Rye Beer - 5 entries

1. Florian Loehr 104003 Roggenbier (German Rye Beer) 36.000 Bronze
2. Cary MacDonald 103001 Weizenbock 34.000 Bronze
3. Florian Loehr 101002 Weizen/Weissbier 30.667 Bronze

Class 2: Pilsner/Lager - 12 entries

1. Florian Loehr 208006 Bohemian Pilsner 40.500 Silver
2. Ralph Devoil 213003 Scharzbier (Black Beer) 40.250 Silver
3. Kris Domagala 204008 Munich Helles 36.250 Bronze
  Nick Barnes 207002 German Pilsner 33.750 Bronze
  Nick Barnes 204001 Munich Helles 33.250 Bronze
  Gerard Connors 211012 California Common Beer 33.000 Bronze
  Harry Roberts 201009 Australian Lager 31.000 Bronze

Class 3: Pale and Bitter Ale - 7 entries

1. David Clarke 303004 Kolsch 41.000 Silver
2. Mark Davies 307007 English Best Bitter 38.333 Silver
3. Ralph Devoil 304002 Australian Pale Ale 36.000 Bronze
  Harry Roberts 304005 Australian Pale Ale 33.333 Bronze

Class 4: American Ale - 10 entries

1. Angus Rich 404003 American IPA 43.833 Silver
2. Gerard Connors 402010 American Amber Ale 37.333 Bronze
3. Chris Moss 404005 American IPA 35.667 Bronze
  Nick Barnes 404002 American IPA 33.833 Bronze
  Mark Davies 402009 American Amber Ale 33.167 Bronze
  Florian Loehr 401006 American Pale Ale 31.167 Bronze

Class 5: Amber and Dark Ale - 8 entries

1. David Clarke 508002 Dusseldorf Altbier 40.333 Silver
2. Mark Davies 501006 Mild 39.333 Silver
3. Gerard Connors 501008 Mild 36.333 Bronze
  Nick Barnes 501001 Mild 32.667 Bronze

Class 6: Stouts and Porter - 11 entries

1. Kris Domagala 602004 Robust Porter 42.000 Silver
2. Ryan Felstead 606003 Oatmeal Stout 37.000 Bronze
3. Ed Schache 604009 Dry Stout 36.500 Bronze
  Harry Roberts 607007 Foreign Extra Stout 35.500 Bronze
  Troy Parker 601008 Brown Porter 35.000 Bronze
  Harry Roberts 601006 Brown Porter 33.000 Bronze
  Angus Rich 602001 Robust Porter 32.000 Bronze

Class 7: Strong Ale - 3 entries

1. David Clarke 704003 Imperial IPA 44.667 Silver
2. Angus Rich 701002 Old Ale 44.333 Silver
3. Nick Barnes 706001 Russian Imperial Stout 37.000 Bronze

Class 8: Belgian and Farmhouse Ales - 4 entries

1. Gerard Connors 809004 Biere de Garde 40.667 Silver
2. Mark Davies 808003 Saison 31.333 Bronze
3. Angus Rich 808001 Saison 30.667 Bronze
  David Clarke 808002 Saison 30.000 Bronze

Class 9: Specialty - 7 entries

1. Gerard Connors 907007 India Doppelbock 40.833 Silver
2. Steven Wharton 904005 Classic Rauchbier 38.667 Silver
3. Kris Domagala 902004 Sweet Stout with Cinnamon & Nutmeg 33.667 Bronze
  Steven Wharton 901006 Raspberry Dubbel 32.333 Bronze
  Florian Loehr 901002 Blueberry Hefeweizen 31.500 Bronze
  Dacian Cagney 901003 Raspberry "Wheat" Ale 30.000 Bronze

Champion Beer

Kris Domagala 602004 Robust Porter 42.000 Silver

Champion Novice Beer

Mark Davies 501006 Mild 39.333 Silver

Champion Brewer

1. David Clarke 6 entries 44.667 41.000 40.333 30.000 156.000
2. Gerard Connors 6 entries 40.833 40.667 37.333 36.333 155.167
3. Angus Rich 4 entries 44.333 43.833 32.000 30.667 150.833